List of Chief Minister of Punjab & their Tenure Periods

By : Neha Dhyani

Updated : Feb 4, 2022, 13:34

Punjab, a state in the north-western territory of India, has the Chief Minister as the head of the government. Although a Governor is considered the head of any state, as per the Indian Constitution, the de-facto administrative authority always rests with the Chief Minister. 

Even before Independence, the Punjab Province (as it was earlier known) was an important seat of education and administration and had Lahore as its capital. After Independence, till 1966, the modern state of Punjab was known as East Punjab. It was only after 1966 that the name was rechristened as Punjab. Gopi Chand Bhargava was the first Chief Minister of Punjab, appointed by the then ruling party, the Indian National Congress. He held office from 1947 to 1951, only to be briefly succeeded by Bhim Sen Sachar for a period of 188 days. 

Who is the Current Chief Minister of Punjab?

Currently, the head of Punjab is Charanjit Singh of the Indian National Congress. He succeeded Captain Amrinder Singh, who was the Chief Minister of Punjab from 2017 to 2021. 

Here's a list of the Chief Ministers of Punjab who had presided over the state ever since the President's Rule of 1983-

Sr No. 

Name 

Party

Took Office

Left office

1

Surjit Singh Barnala

Shiromani Akali Dal

29 September 1985

11 June 1987

2

President's Rule

-

11 June 1987

25 February 1992

3

Beant Singh

Indian National Congress

25 February 1992

31 August 1995

4

Harcharan Singh Brar

Indian National Congress

31 August 1995 

21 November 1996

5

Rajinder Kaur Bhattal

Indian National Congress

21 November 1996

11 February 1997

6

Prakash Singh Badal

Shiromani Akali Dal (BJP)

11 February 1997

26 February 2002

7

Amrinder Singh

Indian National Congress (CPI)

26 February 2002

1 March 2007

8

Prakash Singh Badal

Shiromani Akali Dal (BJP)

1 March 2007

16 March 2017

9

Amrinder Singh

Indian National Congress

16 March 2017

20 September 2021

10

Charanjit Singh Channi

Indian National Congress

20 September 2021

Incumbent

Charanjit Singh Channi- The Incumbent Chief Minister of Punjab

The incumbent Chief Minister of Punjab, Charanjit Singh Channi, replaced Amrinder Singh as the CM after the latter resigned from his position on 20 September 2021. Before being sworn in as the Chief Minister of Punjab, Channi had been the Minister of Technical Education and Training under the leadership of Amrinder Singh from March 2017. He was also the leader of the opposition from 2015 to 2016 in the Punjab Legislative Assembly.

Besides being a politician, Channi was a promising student who got a Law degree from Punjab University and an MBA from PTU Jalandhar. He is currently pursuing his PhD from Punjab University in Chandigarh under the guidance of Professor Emmanuel Nahar. 

Channi is also the first Dalit Chief Minister of Punjab.

List of Chief Ministers of Punjab According to Their Political Affiliations

Here's a compact list of all the Indian political parties that have been the ruling parties of the state -

Sr.No

Party

Number of Chief Ministers

Total No. of Days in Office

1

Indian National Congress

14

16624

2

Shiromani Akali Dal

3

7977

3

Unionist Party 

2

3251

4

Independent

1

2090

5

Punjab Janta Party

1

272

6

Akali Dal Sant

1

262

 

More Current Affair Topics: 
Sarojini NaiduStatue of Unity
White TigerVictoria Memorial
Airports in IndiaGujarat CM List
Himalaya DayTypes of Phobia
Maharashtra CM ListMiss World

FAQs about Chief Minister of Punjab

  • Who was the first Chief Minister of Punjab?
  1. Surjit Singh Barnala was the first Chief Minister of Punjab after India's Independence in 1947.
  • Who is the Chief Minister of Punjab?

Charanjit Singh Channi is the current Chief Minister of Punjab.

  • How many times has Punjab gone under President's Rule?

Punjab has been under President's Rule twice.