Time Left - 06:00 mins
Attempt now to get your rank among 768 students!
Question 1
The cost of type-I material is Rs. 12 per kg and type-II material is Rs. 25 per kg. If both type-1 and type-2 materials are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the mixed variety of material?
Question 2
The average of first 10 natural numbers is how much less than the average of first 10 prime numbers?
Question 3
The length of a rectangle is 4/7 of the side of a square. The side of the square is equal to the radius of a circle . The circumference of the circle is 264 cm. What is the area of the rectangle if the breadth of the rectangle is 16 cm?
Question 4
If the selling price is tripled and cost price doubled the profit would become 75%. What is the original profit percentage?
Question 5
Pipe A can fill a tank in 3 hours. Pipe B takes double the time of Pipe A to fill the same tank. Pipe C takes one-third of time taken by B to fill the same tank. How long it will take to fill the tank if all the pipes are opened together?
- 768 attempts
- 0 upvotes
- 9 comments
Jan 28PO, Clerk, SO, Insurance